درباره آزمایشگاه ژنتیک ژنوم چه می دانید ؟

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژنوم

مشاوره ژنتیک

ارائه مشاوره ژنتیک به مراجعه کنندگان محترم برای اتخاذ تصمیم و آزمایشات مناسب  

آزمایشات ژنتیکی

با استفاده از تکنیک های پیشرفته و آزمایشات تشخیص ژنتیکی، علت ژنتیکی و نحوه توارث بسیاری از بیماری ها مشخص می گردد

مرکز تحقیقات

حاصل پژوهش­ها و تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات ژنوم در پیشگیری، کنترل و درمان بیماری­های مولکولی و ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایشگاه ژنتیک در اصفهان | ژنتیک در اصفهان |مشاوره ژنتیک در اصفهان | غربالگری | بهترین آزمایشگاه ژنتیک در اصفهان | آزمایشاه ژنتیک سرطان اصفهان

مرکز ژنتیک پزشکی ژنوم اصفهان

آزمایشگاه و مرکز ژنتیک پزشکی ژنوم اصفهان با سابقه ای بیش از یک دهه با هدف ارائه خدمات ژنتیک در  ایران و عرصه بین الملل با کیفیت بالای تست های تشخیصی سیتوژنتیک و مولکولی تاسیس گردیده است. به علاوه، این آزمایشگاه با ارائه مشاوره ژنتیک مناسب به مراجعین در اتخاذ تصمیم  آگاهانه به آن­ها کمک می نماید.

از اهداف اصلی این آزمایشگاه این است که با وجود پیچیده بودن تشخیص بیماری‌های ژنتیکی، بکوشد تا این بیماری‌ها را به نحو مطلوب و در زمان کوتاه مورد بررسی قرار داده و به جواب قابل قبول برساند. هم چنین تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژنوم اصفهان این امکان را ایجاد نموده که جدیدترین متدهای نوین ژنتیک در جامعه بین الملل استفاده گردد و نیازهای جامعه را پوشش دهد.

تاریخچه:

این آزمایشگاه در سال 1389 توسط مسئول فنی آن دکتر منصور صالحی افتتاح گردید. و در زمانی کوتاه جایگاه ویژه ای در ارائه تست های ژنتیکی نوین در سطح استان اصفهان و کشور یافت. آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژنوم در طی سال های متمادی به عنوان طلایه دار خدمت به بیماران شناخته شده. به طوری که در این مدت چهار بار به عنوان آزمایشگاه نمونه سال انتخاب شده است و با چاپ بیش از دویست مقاله علمی حاصل از پژوهش­های مرکز، تقدیرات و افتخارات فراوانی آفریده است.  

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژنوم شامل:

بخش پذیرش، بخش سیتوژنتیک، بخش مولکولی، بخش مشاوره ژنتیک و بخش تحقیقات می باشد. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته و آزمایشات تشخیص ژنتیکی، علت ژنتیکی و نحوه توارث بسیاری از بیماری ها مشخص می گردد. و با مراجعه ی به موقع به آزمایشگاه های تشخیصی ژنتیک می توان از خسارات ناشی از این بیماری ها اعم از پیشرفت بیماری، انتقال به نسل های بعدی و … جلوگیری نمود.

این تکنیک ها برای بررسی بیماری هایی نظیر سقط و ناباروری، بیماری های خونی (تالاسمی، هموفیلی) ، بیماری ها و سندرم های شایع و نادر، سندرم های متابولیک نظیر فنیل آلانین هیدروکسیلاز، هموسیستینوریا  موکوپلی ساکاریدوزیز، سرطان ها ( لوکمی، سینه،گوارش و..)، بیماری های عضلانی ( دیستروفی عضلانی دوشن، (SMA، بیماری های کلیوی (کلیه پلی کیستیک)، بیماری های عصبی (هانتینگتون، آتاکسی) و… کارایی دارد.

پیشگیری از بیماری های ژنتیکی

آسان ترین راه برای پیشگیری از بیماری های ژنتیک مشاوره ژنتیک و انجام تست های تشخیصی می باشد. مشاوره ژنتیک در موارد بسیاری الزامی می باشد منجمله: سابقه خانوادگی در فرد، ازدواج فامیلی، سن بالای مادر، نتایج غیرطبیعی در تست های غربالگری، ناباروری، سقط های مکرر و مرده زایی، سابقه خانوادگی سرطان در خانواده، سابقه وجود یک ناهنجاری کروموزومی در خانواده، ابهام جنسی و اختلال در بلوغ.