ERProductionsLimited-7ba241b0b7ec44949a6140ced6f6316e

دولیکوسفالی (Dolichocephaly)

image_pdf‌ذخیره PDFimage_printچاپ نوشته

دولیکوسفالی (Dolichocephaly)  ، اختلالی است که با رشد غیر طبیعی سر به صورت بلند و کشیده مشخص می شود. در فرم طبیعی سر، فاصله میان دو گوش برابر با فاصله میان بینی تا پشت سر است. اما در دولیکوسفالی، فاصله بینی تا پشت سر بیشتر از فاصله میان دو گوش می باشد.

چگونه دولیکوسفالی تشخیص داده می شود؟

اولین علامتی که منجر به تشخیص می شود ، جمجمه ای غیرطبیعی  و بلند است. قسمتهای جلو و پشت جمجمه بیشتر به چشم می آید و کناره های پشت جمجمه آنچنان که باید دیده نمی شود.

پزشک از والدین سابقه پزشکی مربوط به نوزاد را می گیرد. این سابقه مربوط به بارداری مادر ، وضعیت جنین در حال رشد در دوران بارداری ، تولد زودرس (خیلی زود متولد شدن) ، ضربه به هنگام تولد ، زایمان های متعدد و وضعیت خواب کودک خواهد بود. برای تشخیص دقیق ، اشعه ایکس و اندازه گیری جمجمه انجام می شود.

از نظر محاسباتی ، دولیکوسفالی به عنوان جمجمه ای با شاخص سفالیک 75 یا کمتر تعریف می شود.

شاخص سفالیک یک مقیاس درجه بندی است که برای اندازه گیری اندازه سر استفاده می شود. رتبه بندی شاخص سفالیک با ضرب حداکثر عرض سر در 100 و تقسیم آن عدد بر حداکثر طول سر بدست می آید. شاخص سفالیک بین 76 تا 80 طبیعی تلقی می شود. هرچه عدد در شاخص سفالیک کمتر شود ، جمجمه نیز بلند تر است.

چه عواملی باعث ایجاد دولیکوسفالی می شود؟

به طور معمول ، با رشد مغز نوزاد ، درز های باز  (معروف به سوچور) بین استخوان های جمجمه گسترش می یابد و منجر به ایجاد شکل طبیعی سر می شود. اگر یک یا چند از این سوچور ها زود بسته شود ، باعث می شود جمجمه در جهت سوچور هایی که باز می مانند توسعه یابد ، که می تواند منجر به شکل غیر عادی سر شود.

نتیجه این است که جمجمه ظاهری بلند ، باریک و قایقی به خود می گیرد. برجستگی (ناحیه برجسته) ممکن است توسط سوچور های ساژیتال بسته قابل مشاهده باشد. شکل غیر طبیعی جمجمه می تواند به دلیل قرارگیری غیر طبیعی جنین در حال رشد در دوران بارداری ، وضعیت غیر طبیعی خوابیدن یا گرفتگی گردن باشد.

آیا دولیکوسفالی می تواند بر رشد مغز تأثیر بگذارد؟

بله. در موارد شدید ، دولیکوسفالی می تواند منجر به افزایش فشار بر روی مغز در حال رشد شود ، که به نوبه خود منجر به نقص مغز و عقب ماندگی ذهنی می شود. بوسیله سی تی اسکن می توان از مغز عکس گرفت تا وجود هرگونه ناهنجاری مشخص شود.

آیا دولیکوسفالی جدی است؟

دولیکوسفالی همیشه جدی نیست.اکثر کودکان دارای این نوع ناهنجاری که  تحت درمان بوسیله جراحی   قرار می گیرند زندگی عادی خود را ادامه می دهند. با این حال ، دولیکوسفالی  با ده ها ناتوانی در رشد مرتبط است که می تواند منجر به عقب ماندگی ذهنی نیز شود.

مشکلات روانشناختی مانند اعتماد به نفس ضعیف و افسردگی نیز می تواند با بزرگتر شدن کودک رخ دهد. شکل غیر طبیعی جمجمه همچنین می تواند منجر به مشکلات جویدن ، بلع ، بینایی و تنفس شود. هرچه جمجمه بلند تر باشد ، احتمال بروز مشکلات جدی مرتبط بیشتر است.

دولیکوسفالی چگونه درمان می شود؟

از آنجا که دولیکوسفالی به دلیل زود بسته شدن سوچور های ساژیتال است ، درمان شامل برداشتن استخوان از وسط این درز است. این عمل جراحی وقتی که قبل از نه ماهگی انجام شود بهترین نتیجه را خواهد داشت.

این جراحی معمولاً موفقیت آمیز است و باعث می شود جمجمه شکل طبیعی تری پیدا کند.  در طی جراحی ،یک برش در پشت خط مو ایجاد می شود، بنابراین پس از جراحی هیچ جای زخمی دیده نمی شود.

زیرا توسط مو پوشیده می شود. موها در حین جراحی تراشیده نمی شوند. پس از جراحی ، کل دوره بستری در بیمارستان معمولاً حدود سه تا چهار روز است. چشم ها و پیشانی پس از عمل متورم می شوند و چشم ها در واقع برای چند روز متورم هستند. به طور کلی ، کودکان معمولاً جراحی را به خوبی تحمل می کنند.

آیا دولیکوسفالی قابل توجه است؟

دولیکوسفالی می تواند بسیار قابل توجه باشد. با این حال ، میزان قابل توجه بودن دولیکوسفالی به جدی بودن شرایط بستگی دارد. هرچه طول جمجمه در مقایسه با عرض آن بیشتر باشد ، بیشتر قابل توجه است. هرچه این وضعیت بیشتر به چشم بیاید ، احتمال بروز مشکلات مرتبط مانند عقب ماندگی ذهنی ، اعتماد به نفس ضعیف و افسردگی  نیز بیشتر خواهد بود.

دولیکوسفالی (Dolichocephaly)  ، اختلالی است که با رشد غیر طبیعی سر به صورت بلند و کشیده مشخص میشود. در فرم طبیعی سر، فاصله میان دو گوش برابر با فاصله میان بینی تا پشت سر است. اما در دولیکوسفالی، فاصله بینی تا پشت سر بیشتر از فاصله میان دو گوش می باشد.

 

تهیه و ترجمه توسط :‌ رضا موسوی ( آزمایشگاه ژنتیک ژنوم اصفهان – مرکز تحقیقات سلولی، مولکولی و ژنتیک ژنوم )

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *