bc

سرطان مثانه

image_pdf‌ذخیره PDFimage_printچاپ نوشته

سرطان مثانه ( Bladder Cancer ) نوعی سرطان شایع است که از سلول­های مثانه شروع می شود. سرطان مثانه اغلب از سلول­ها (سلولهای ادراری) که در داخل مثانه قرار دارند ، شروع می شود. سرطان می تواند در کلیه ها نیز اتفاق بیفتد، اما شیوع آن در مثانه بسیار بیشتر است.

بیش­تر این سرطان در مراحل اولیه­، زمانی که سرطان قابل درمان است­، تشخیص داده می شوند. اما حتی سرطان­های مثانه در مراحل اولیه نیز پس از درمان موفقیت آمیز می توانند عود مجدد داشته باشند. به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه معمولاً برای سال­ها پس از درمان به غربالگری نیاز دارند.

علائم

نشانه های این سرطان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون در ادرار (هماچوری)، که ممکن است باعث شود ادرار قرمز روشن به نظر برسد، اگرچه گاهی اوقات ادرار طبیعی به نظر می رسد، اما وجود خون در آزمایش مشاهده شده است.
 • تکرر ادرار
 • ادرار دردناک
 • کمردرد

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر مشاهده کردید که رنگ ادرار تغییر رنگ داده و نگرانید که ممکن است حاوی خون باشد، برای بررسی آن با پزشک خود صحبت نمائید. هم­چنین اگر علائم یا نشانه­های دیگری دارید که شما را نگران می کند با پزشک خود مطرح نمائید.

سرطان مثانه نوعی سرطان شایع است که از سلول¬های مثانه شروع می شود. سرطان مثانه اغلب از سلول¬ها (سلولهای ادراری) که در داخل مثانه قرار دارند ، شروع می شود. سرطان می تواند در کلیه ها نیز اتفاق بیفتد، اما شیوع آن در مثانه بسیار بیشتر است.

علل

این سرطان از زمانی شروع می شود که سلول­های مثانه تغییراتی (جهش) در DNA آن­ها ایجاد شده باشد. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. سلول­های غیرطبیعی توموری را تشکیل می­دهند که می تواند به بافت طبیعی بدن حمله کرده و آن­ها را از بین ببرد. با گذشت زمان، سلول های غیر طبیعی می توانند پخش گردند (متاستاز ایجاد کنند).

انواع سرطان مثانه

انواع مختلف سلول­های مثانه شما می توانند سرطانی شوند. نوع سلول مثانه که سرطان در آن شروع می شود ، نوع این سرطان را تعیین می کند. برخی از این سرطان ها بیش از یک نوع سلول را شامل می شوند.

پزشکان از این اطلاعات برای تعیین این که کدام روش های درمانی می توانند برای شما بهتر باشند استفاده می کنند.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر این سرطان را افزایش دهند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن

سیگار ممکن است با تجمع مواد شیمیایی مضر در ادرار، خطر این سرطان را افزایش دهد. هنگام سیگار کشیدن، بدن شما مواد شیمیایی موجود در دود را از طریق ادرار دفع می کند. این مواد شیمیایی مضر ممکن است به مخاط مثانه آسیب برساند، که می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

 • افزایش سن

 با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان مثانه افزایش می یابد. اگر چه ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر افرادی که مبتلا به این سرطان هستند بیش از 55 سال دارند.

 • جنسیت

 مردان بیشتر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می شوند.

 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

 کلیه های شما در فیلتر کردن مواد شیمیایی مضر از جریان خون و انتقال آنها به مثانه نقش اساسی دارند. به همین دلیل، تصور می شود که وجود برخی مواد شیمیایی فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان مثانه هستند. مواد شیمیایی مرتبط با خطر این سرطان شامل آرسنیک و مواد شیمیایی است که در تولید رنگ، لاستیک، چرم، منسوجات و محصولات رنگی استفاده می شود.

 • درمان قبلی سرطان

پرتودرمانی و درمان با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد.

 • التهاب مزمن مثانه

عفونت یا التهاب مزمن یا مکرر ادراری

 • سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

 اگر به سرطان مثانه مبتلا شده اید، احتمال ابتلا دوباره به آن وجود دارد. اگر یکی از خویشاوندان خونی شما – والدین ، ​​خواهر و برادر یا کودک – سابقه این سرطان داشته باشد خطر ابتلا به این بیماری در شما افزایش می­یابد، اگرچه به ندرت پیش می آید که سرطان مثانه در خانواده­ها دیده شود. سابقه خانوادگی سندرم لینچ (HNPCC) می تواند خطر ابتلا به سرطان را در سیستم ادراری و همچنین در روده، رحم، تخمدان ها و سایر اندام ها افزایش دهد.

جلوگیری

اگر چه هیچ روش تضمینی برای جلوگیری از سرطان مثانه وجود ندارد ، شما می توانید برای کاهش خطر ابتلا به بیماری اقدام نمائید. برای مثال:

 • سیگار نکشید.
 • در مورد مواد شیمیایی احتیاط کنید. اگر با مواد شیمیایی کار می کنید، تمام دستورالعمل های ایمنی را را رعایت نمائید.
 • انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید. رژیم غذایی غنی از انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ را انتخاب کنید. آنتی اکسیدان موجود در میوه ها و سبزیجات ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک نماید.
تهیه شده توسط : زویا نجفی ( آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژنوم اصفهانمرکز تحقیقات سلولی، مولکولی و ژنتیک ژنوم اصفهان – بخش R&D )

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *