image_pdf‌ذخیره PDFimage_printچاپ نوشته
کروموزوم¬ها ساختارهای چوبی شکل در وسط هر سلول در بدن هستند. هر سلول دارای 46 عدد کروموزوم است که در 23 جفت گروه¬بندی شده¬اند. زمانی که یک کروموزوم غیرطبیعی باشد، می¬تواند باعث بروز مشکلاتی در سلامتی بدن شود. کروموزوم‌های غیرطبیعی اغلب در نتیجه یک خطا در طول تقسیم سلولی رخ می‌دهند. ناهنجاری¬های کروموزومی اغلب به دلیل یک یا چند مورد از موارد زیر رخ می¬دهد: • خطا در هنگام تقسیم سلول¬های جنسی (تقسیم میوز) • خطا در هنگام تقسیم سلول¬های دیگر (تقسیم میتوز) • قرار گرفتن در معرض موادی که باعث نقص مادرزادی می¬شوند (تراتوژن¬ها)

ناهنجاری های کروموزومی

chromosome abnormalities

ناهنجاری­های کروموزومی اغلب به دلیل یک یا چند مورد مختلف رخ می دهد.

کروموزوم­ها ساختارهای چوبی شکل در وسط هر سلول در بدن هستند. هر سلول دارای 46 عدد کروموزوم است که در 23 جفت گروه­بندی شده­اند. زمانی که یک کروموزوم غیرطبیعی باشد، می­تواند باعث بروز مشکلاتی ( ناهنجاری کروموزومی ) در سلامتی بدن شود. کروموزوم‌های غیرطبیعی اغلب در نتیجه یک خطا در طول تقسیم سلولی رخ می‌دهند. ناهنجاری­های کروموزومی اغلب به دلیل یک یا چند مورد از موارد زیر رخ می­دهد:

 • خطا در هنگام تقسیم سلول­های جنسی (تقسیم میوز)
 • خطا در هنگام تقسیم سلول­های دیگر (تقسیم میتوز)
 • قرار گرفتن در معرض موادی که باعث نقص مادرزادی می­شوند (تراتوژن­ها)

خطا در هنگام تقسیم سلول­های جنسی (تقسیم میوز)

فرآیند تقسیم میوز (my-OH-sis) در سلول‌های جنسی رخ می­دهد و در نتیجه آن سلول‌های جنسی جدید با نصف تعداد کروموزوم‌ها (23 عدد) ایجاد می‌شوند. اسپرم و تخمک سلول­های جنسی هستند. میوز شروع روند چگونگی رشد کودک است. به طور معمول، تقسیم میوز باعث می­شود که هر یک از والدین 23 کروموزوم در بارداری به اشتراک بگذارند. هنگامی که یک اسپرم با تخمک لقاح می­کند منجر به نوزادی با 46 کروموزوم می­شود.

اما اگر تقسیم میوز به طور طبیعی انجام نشود، ممکن است نوزاد یک کروموزوم اضافی (تریزومی) و یا یک کروموزوم از دست رفته (مونوسومی) داشته باشد. این مشکلات می­تواند باعث مرگ جنین شود و یا پس از تولد مشکلاتی در سلامتی کودک ایجاد کند.

چه کسانی در معرض خطر بیشتری هسنتد؟

خانم­های دارای 35 سال سن یا بالاتر در معرض خطر بیشتری برای داشتن نوزادی با ناهنجاری­های کروموزومی هستند به دلیل اینکه احتمال وقوع خطا در تقسیم میوز در نتیجه فرآیند پیری افزایش پیدا می­کند. تمام تخمک­های زنان از زمان تولدشان در تخمدان وجود دارد و تخمک­ها در دوران بلوغ شروع به بالغ شدن می­ کنند.

در نتیجه اگر زنی 35 سال سن داشته باشد، تخمک­های موجود در تخمدان­ها نیز 35 ساله هستند. اگر در دوران بارداری سن شما 35 سال یا بیشتر باشد، ممکن است برای مشاوره یا آزمایش ژنتیک معرفی شوید.

مردان در طول زندگی همواره فرآیند تولید اسپرم جدید را ادامه می­دهند. بنابراین افزایش سن در مردان خطر ناهنجاری­های کروموزومی را به میزان قابل توجهی افزایش نمی­دهد. اما مطالعات جدیدتر نشان می­دهد که احتمال رخ دادن ناهنجاری­های نادر نیز در اثر افزایش سن مردان وجود دارد.

خطا در هنگام تقسیم سلول­های دیگر (تقسیم میتوز)

تقسیم میتوز (my-TOH-sis)، تقسیم تمام سلول­های دیگر بدن و در نتیجه تعیین کننده نحوه رشد کودک در رحم است. طی فرآیند تقسیم میتوز تعداد کروموزوم­ها دو برابر می­شود و به 92 عدد می­رسد سپس به دو سلول دارای 46 عدد کروموزوم تقسیم می­شود. با رشد کودک این روند به طور مداوم در سلول­ها تکرار می ­شود.

این تقسیم در طول زندگی فرد ادامه دارد و سلول‌های پوست، سلول‌های خونی و دیگر انواع سلول‌هایی که آسیب دیده‌ یا به طور طبیعی می‌میرند را جایگزین می‌کند.

در دوران بارداری، خطا در تقسیم میتوز ممکن است رخ دهد. اگر کروموزوم­ها به صورت مساوی بین سلول­های حاصل از تقسیم نصف­ نشوند، سلول­های جدید می­توانند یک کروموزوم اضافی (در مجموع 47) یا یک کروموزوم از دست رفته (در مجموع 45) داشته باشند.

موادی که باعث نقص مادرزادی می­شوند (تراتوژن­ها)

 تراتوژن­ها (ter-AT-uh-jen) موادی هستند که ممکن است مادر در دوران بارداری با آنها مواجه شود و می­توانند باعث ایجاد یا افزایش خطر نقص مادرزادی در نوزاد شوند. تراتوژن ها عبارتند از:

 • برخی داروها
 • مواد مخدر
 • الکل
 • تنباکو
 • مواد شیمیایی سمی
 • برخی از ویروس ها و باکتری ها
 • برخی از انواع تشعشعات
 • شرایط خاص مربوط به سلامتی، مانند دیابت کنترل نشده

محققان 2 راه برای تشخیص ماده تراتوژن دارند:

 • مطالعات حیوانی: این مطالعات راه اصلی برای یافتن بی خطر بودن یک دارو یا ماده دیگر در دوران بارداری انسان هستند.
 • مشاهدات از قرار گرفتن انسان در معرض آن ماده: این مشاهدات گزارش مشکلات مربوط به یک ماده در طول زمان است.
تهیه و ترجمه توسط: خانم فرشته جوزق کار ( مرکز تحقیقات سلولی، مولکولی و ژنتیک ژنوم آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژنوم اصفهان )
مشاوره ژنتیک و جوابدهی