سرطان ریه نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود. ریه ها دو اندام اسفنجی در قفسه سینه هستند که هنگام استنشاق اکسیژن دریافت می کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می کنند.

سرطان ریه

image_pdf‌ذخیره PDFimage_printچاپ نوشته

سرطان ریه نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود. ریه ها دو اندام اسفنجی در قفسه سینه هستند که هنگام استنشاق اکسیژن دریافت می کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می کنند.

این سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان محسوب می­ گردد.

افرادی که سیگار می کشند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند، اگرچه این سرطان در افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند نیز ممکن است رخ دهد. خطر ابتلا به این سرطان با مدت زمان و تعداد سیگاری که فرد می کشد افزایش می یابد.

علائم

سرطان ریه معمولاً در مراحل اولیه خود علائم و نشانه هایی ایجاد نمی کند. علائم و نشانه های این سرطان معمولاً هنگام پیشرفت بیماری بروز می کند.

علائم و نشانه های سرطان ریه شامل موارد زیر می باشد:

 • سرفه شدیدی که بهبود نیابد
 • سرفه های خونی
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • گرفتگی صدا
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • درد استخوان
 • سردرد

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر علائم و نشانه های مداومی دارید که شما را نگران می کند به پزشک مراجعه نمائید.

اگر سیگار می کشید به پزشک خود مراجعه نمائید. پزشک می تواند استراتژی هایی را برای ترک سیگار مانند مشاوره، داروها و محصولات جایگزین نیکوتین توصیه کند.

علل

افرادی که در معرض دود سیگار هستند احتمال ابتلا به سرطان ریه در آن­ ها بسیار بالاست. اما این سرطان در افرادی که هرگز سیگار نمی کشند و در افرادی که هرگز به مدت طولانی در معرض دود سیگار قرار نداشته اند نیز وجود دارد. در این موارد ، ممکن است دلیل مشخصی برای این سرطان وجود نداشته باشد.

سرطان ریه نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود. ریه ها دو اندام اسفنجی در قفسه سینه هستند که هنگام استنشاق اکسیژن دریافت می کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن آزاد می کنند.

سیگار کشیدن چگونه باعث سرطان ریه می شود

پزشکان معتقدند که سیگار کشیدن با آسیب رساندن به سلول های ریه، باعث سرطان می شود. وقتی دود سیگار را که مملو از مواد سرطان زا است استنشاق می کنید، تقریباً بلافاصله تغییرات در بافت ریه آغاز می شود.

در ابتدا ممکن است بدن شما بتواند آسیب های ناشی از دود سیگار را برطرف کند. اما با هر بار قرار گرفتن در معرض مکرر، سلول های طبیعی که در ریه های شما قرار دارند به طور فزاینده ای آسیب می بینند. با گذشت زمان، آسیب باعث عملکرد غیرطبیعی سلول ها می شود و در نهایت ممکن است سرطان ایجاد شود.

انواع سرطان ریه

پزشکان براساس ظاهر سلول های سرطانی ریه در زیر میکروسکوپ، این سرطان را به دو نوع عمده تقسیم می کنند. پزشکان بر اساس نوع اصلی این سرطان تصمیمات درمانی را در مورد بیمار اتخاذ می نمایند.

عوامل خطر

تعدادی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند.

عوامل خطر سرطان ریه عبارتند از:

 • سیگار کشیدن

 خطر ابتلا به این سرطان با تعداد سیگاری که هر روز می کشید افزایش می یابد. ترک سیگار در هر سنی می تواند خطر ابتلا به این سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار

حتی اگر سیگار نکشید ، اگر در معرض دود سیگار باشید خطر ابتلا به سرطان ریه افزایش می یابد.

 • پرتودرمانی قبلی

اگر برای نوع دیگری از سرطان تحت پرتودرمانی قفسه سینه قرار گرفته باشید، ممکن است خطر ابتلا به این سرطان در شما افزایش یابد.

سطح زیاد رادون می تواند در هر ساختمانی از جمله خانه ها جمع شود.

 • قرار گرفتن در معرض آزبست و سایر مواد سرطان زا

قرار گرفتن در معرض آزبست و سایر مواد شیمیایی شناخته شده سرطان زا مانند آرسنیک، کروم و نیکل، می تواند خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهد، به خصوص اگر فرد سیگاری باشد.

 • سابقه خانوادگی سرطان ریه

 افراد دارای والدین، ​​خواهر و برادر یا کودک مبتلا به این سرطان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

عوارض

سرطان ریه می تواند عوارضی ایجاد کند، مانند:

 • در صورت پیشرفت سرطان و انسداد مجاری اصلی تنفسی، افراد مبتلا بهاین سرطان این سرطان می توانند دچار تنگی نفس شوند. سرطان ریه همچنین می تواند باعث تجمع مایعات در اطراف ریه ها شود.
 • این سرطان می تواند باعث خونریزی در مجاری تنفسی شود، که باعث سرفه خونی می شود. گاهی ممکن است خونریزی شدید شود. روش های درمانی برای کنترل خونریزی موجود است.
 • سرطان ریه پیشرفته که به پوشش داخلی ریه یا ناحیه دیگری از بدن مانند استخوان گسترش می یابد ، می تواند باعث درد شود. در صورت احساس درد به پزشک خود اطلاع دهید ، زیرا بسیاری از روش های درمانی برای کنترل درد در دسترس هستند.
 • این سرطان می تواند باعث تجمع مایعات در فضای اطراف ریه آسیب دیده در حفره قفسه سینه شود.

تهیه و ترجمه توسط : خانم زویا نجفی ( آزمایشگاه ژنتیک پزشکی ژنوم اصفهانمرکز تحقیقات سلولی، مولکولی و ژنتیک ژنومواحد سرطان آزمایشگاه ژنوم اصفهان – R&D )

منابع:

 1. Non-small cell lung cancer. National Comprehensive Cancer Network. https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx. Accessed Jan. 13, 2020.
 2. Non-small cell lung cancer (adult). Mayo Clinic; 2019.
 3. Small cell lung cancer. National Comprehensive Cancer Network. https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx. Accessed Jan. 13, 2020.
 4. Niederhuber JE, et al., eds. Cancer of the lung: Non-small cell lung cancer and small cell lung cancer. In: Abeloff’s Clinical Oncology. 6th ed. Elsevier; 2020. https://www.clinicalkey.com. Accessed Jan. 13, 2020.
 5. Small cell lung cancer (adult). Mayo Clinic; 2018.
 6. Lung cancer prevention (PDQ). National Cancer Institute. https://www.cancer.gov/types/lung/patient/lung-prevention-pdq. Accessed March 14, 2020.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *